スポンサーサイト

上記の広告は1ヶ月以上更新のないブログに表示されています。
新しい記事を書く事で広告が消せます。

İstanbul’da Uluslararası Suluboya Rüzgârı

皆さんこんにちは。
イスタンブール水彩画協会から、イスタンブールの展示会の記事をトルコ語で書かれたものを私のブログに載せて欲しいということをご提案されまして、新しくこのエントリーを作りました。
トルコの皆さんが読めるようにアートディレクターのGünsu Saraçoğluさんが記事を書いて下さいました。主にTomurcuk財団についてのことが書かれているようです。ありがとうございました。


İstanbul’da Uluslararası Suluboya Rüzgârı

Merhabalar sevgili okurlar.

"Uluslararası Atanur Doğan Suluboya Çalıştayı", 21 Haziran – 01 Temmuz 2013 tarihlerinde, İstanbul Suluboya Topluluğu & Tomurcuk Vakfı ortaklığında Kadıköy Şirket-i Hayriye Galerisi’nde gerçekleştirildi.

istanbul1.jpg


Çalıştaya adını veren ünlü ressam Atanur Doğan’ın ifadesine göre; İstanbul Suluboya Topluluğu & Tomurcuk Vakfı ile gerçekleştirilen projenin temelini dostluk, paylaşım ve hoşgörü oluşturdu. Bu vasıfların eksik olduğu bir dünyada hiçbir sorunun çözülemeyeceği gerçeğiyle, tüm engel ve önyargıların aşılması sonucunda güzel bir hayal inanılmaz bir gerçeğe dönüştü.
Resim tekniklerinin en eskilerinden olan şeffaf suluboya tekniğinin öğretilmesi ve sevdirilmesini amaçlayan Çalıştay’da Tomurcuk Vakfı Resim Atölyesi Gençleri usta suluboya sanatçıları ile birlikte çalışma şansını yakaladılar. Sanatseverler tarafından ilgi ile izlenen performanslarda üretilen resimler, ileri bir tarihte, Tomurcuk Vakfı yararına düzenlenecek bir sergide sanatseverlerin beğenisine sunulacak.


Tomurcuk Vakfı, zihinsel engelli çocukların anneleri tarafından üç adımda gerçekleştirilmiş bir sivil toplum kuruluşu. İlk adım olan Tomurcuk Eğitim, Kültür, Dayanışma ve İşletme Kooperatifi 2006 yılının Ağustos ayında hayata geçirilmiş. Bu kooperatif kurulurken; doğuştan ya da sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmiş çocukların kendi kendilerine yeterli birey haline gelmelerinin ve toplumsal yaşama katılımın en önemli öğelerinden olan üretime katılmalarının sağlanması amaçlanmış.

İkinci adım olan Tomurcuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 2007 yılının Haziran ayında faaliyete geçmiş. Amaç; engelli gençlere ve çocuklara Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitimcilerle akademik eğitim verilmesi. Kooperatif üyesi anneler her gün dönüşümlü olarak bu merkezde bulunuyorlar. Merkez’de; bir yandan okul çağında olup eğitimleri devam eden zihinsel engelli çocuk ve gençlerin rehabilitasyonlarına yönelik çalışmalar yapılırken diğer yandan da eğitimlerini tamamlamış yaşları 18’in üzerinde olan gençler tam zamanlı olarak çeşitli atölyelerden faydalanıyorlar. Sonuç olarak, özgüvenlerini geliştirecek pek çok olanak sunulan bu gençlerin ve çocukların maksimum düzeyde sosyalleşmeleri sağlanıyor.

Üçüncü ve son adım olan Tomurcuk Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı, 2010 yılı Ocak ayında hayata geçirilmiş. Kooperatif zihinsel engelli çocukların anneleri tarafından kurulmuşken, vakıf babaları tarafından oluşturulmuş. Bu vakıf ile; anne ve babaların Tomurcuk Gençleri’ne dair hayalleri daha geniş bir platforma taşınmış. Velilerin çocuklarının kendilerinden sonraki yaşamlarını güven altına almaya dair soyut kurguları bu yeni kurumsal oluşum sayesinde somut hale dönüşmüş. Tomurcuk Vakfı çalışmalarına, halen, bu ana amaç doğrultusunda devam ediyor.

Tomurcuk Vakfı’nı İstanbul Suluboya Topluluğu ile ortak bir proje yürütmeye götüren kişi ise, sanat danışmanları ve gönüllü eğitmenleri olan Ressam Günsu Saraçoğlu.


Saraçoğlu’nun Tomurcuk Vakfı gençleri ve aileleri ile yolları, vakfın gönüllü resim eğitmeni olarak görev yapmaya başlaması ile kesişmiş. Sanatçı, öğrencileri ile ilgili duygu düşüncelerini; “Ben zannediyordum ki; onlara birçok şey öğreteceğim, bana ihtiyaçları var. Zaman içerisinde gördüm ki, ne kadar da çok yanılmışım. Artık, ben onlardan birçok şey öğrenmeye başladım ve benim onlara çok ihtiyacım var. Koşulsuz sevginin olabileceğini gördüm onlarda. Saf düşünce ve duygu dünyalarına girmeme müsaade ettiler. Onlarla birlikteliğimde duyguların ne kadar basit ifade edilebileceğini, bu şekilde kişinin yalnızlığından ne kadar kolay kurtulabileceğini gördüm.” sözleri ile ifade ediyor. Ve şöyle sesleniyor onlara: “Bana bir ayna tuttunuz; kendime, ruhuma ve kişiliğime çeki düzen veriyorum sayenizde. Teşekkürler çocuklar. İyi ki varsınız hayatımda.”


Ben de, “iyi ki böylesine özverili insanlar var hayatımızda” diyorum. Böyle insanların var olduğunu görmek umutlarımı arttırıyor.
Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile...


istanbul2.jpg


Title: İSTANBUL'DA SULUBOYA RÜZGARI
writer: AYŞEGÜL DOMANİÇ YELÇE, HÜRRİYET
date: 22 Temmuz 2013
newspaper name: Hürriyet

関連記事

イスタンブール 水彩画 協会 トルコ 展示会 国際

- 0 Comments

Leave a comment

上記広告は1ヶ月以上更新のないブログに表示されています。新しい記事を書くことで広告を消せます。